Dubingiai.info

Dubingių legendos

Dubingių kraštovaizdis

Dubingiu krastovaizdis_Asveja

Jis nuostabus. Kartą pamatęs tampi jo grožio įtrauktas ilgam – norisi grįžti ir grįžti. Miškingas, pelkingas, ežeringas, labai kalvotas. Ir pats miestelis stovi ant vienos iš kalvų, gražuolio Dubingių piliakalnio papėdėje. O nusileidus nuo kalvos žvilgsnį užgrobia mėlynieji Asvejos vandenys. Ir kaip kerinčiai jie mirguliuoja žiūrint į ežerą nuo piliakalnio, kurį Asveja gražia plačia juosta juosia iš kelių pusių! Nes miestelis, ežere supylus pylimą ir sujungus jį su viena buvusių salų, atsidūrė tarsi pusiasalyje.

Betgi kas apie Dubingių kraštovaizdį galėtų parašyti geriau už šį kraštą mylėjusią ir puikiai pažinusią, jo istorinę atmintį puoselėjusią kraštotyrininkę, istorijos mokytoją Lionginą Giedrytę?

Dubingiai - kalvotų aukštumų kraštas

Dubingių kraštas – kalvotų aukštumų kraštas. Žemėlapyje nesunku pastebėti keturias kalvų virtines, gūbrius. Giedraičių-Dubingių kelias eina skersai tų gūbrių. Ant pirmojo įsikūrę Dubingiai, o prie paskutiniojo yra Giedraičiai. Tarp tų kalvų kalvelių ir jų gūbrių yra dar keli loviniai ežerai: Berža, Ilgas, Viranglis, Visbaras. Netoli nuo Dubingių telkšo lėkštų šlaitų, negilus, į kalną panašus Žverno ežeras. Jam artimi Nikajo, Gaveikių ežerai. Kadaise Asvejos pakrantės buvo labai miškingos, o dabar miškai užima vos pusę jų ploto. Išliko gražių miško plotų. Labai gražus didelis Šakymo pusiasalio ąžuolynas tarp Asvejos ir Žalktynės įlankos. Įspūdingiausias jame buvo storas senas ąžuolas su didžiule dreve. Kitas drūtas ąžuolas senolis su didele dreve auga netoli Visbaro ežero prie Dubingių-Giedraičių kelio. Vaizdingais ąžuolynais apaugęs Asvejos šlaitas ties Liudgardos vienkiemiu. Seni žmonės pasakoja, kad tą vietelę buvo pamėgusi didikų Radvilų duktė Liudgarda. Nemažas ąžuolynas išliko ir prie Žverno upelio, tarp Trakų kaimo ir Baluošo ežero. XIX a. pabaigoje, o ypač prieš 1922 m. žemės reformą dvarininkai miškus prie Asvejos smarkiai iškirto.

Dubingiu krastovaizdis

Dubingių upeliai

Dubingių krašto upeliai nedideli. Vienas didesnių Kirnė, Baluošo vandenis plukdanti į Asveją. Į Asveją iš Suoselio ežero įteka Melnyčėlė – neilgas, vos 1,2 km upelis. Bet jo vanduo, šniokšdamas, ūždamas akmenuotu dugnu, krenta net 12 metrų. Tokio nuolydžio upelių Lietuvoje nedaug. Iš Asvejos ežero išteka Dubinga – Žeimenos intakas.

Norintiems išsamiau susipažinti su Dubingių kraštovaizdžiu ir kitais lankytinais objektais:

Dubingiu krastovaizdis_is drono