Dubingiai.info

Dubingių legendos

2023 vasara Dubingiuose: sveikinome Karalienę Barborą

Renginiai Dubingiuose 2023_Barborai Radvilaitei 500
2023 m. vasara Dubingiuose, LDK didikų Radvilų tėvonijoje, bus neabejotinai įsimintina dėl čia vykusio festivalio „Pasveikinti karalienę Barborą“, skirto Lenkijos karalienės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Barboros Radvilaitės 500-osioms gimimo metinėms paminėti. Prasidėjęs birželį, šis renginių ciklas (drauge su tradiciniu Dubingių muzikos festivaliu) žanrų, formų įvairove, vietinės bendruomenės įsitraukimu intrigavo, žadino bei džiugino lankytojus iki pat spalio. Didžiulis kultūrinio turizmo išpažinėjų ir plačiosios žiniasklaidos dėmesys leidžia teigti, kad tai buvo vienas ryškiausių iki šiol vykusių (šiaip jau ir iki tol turtingų bei turiningų) kultūrinių projektų Dubingiuose. Miestelio bendruomenė, susidedanti iš vietos gyventojų ir vasaromis čia įsikūrusių „sodybiečių“, tikrai nepagailėjo pastangų, kūrybingumo ir laiko, kad deramai paminėtų ir kitiems primintų didžiulę reikšmę Lietuvai ir platų atgarsį Europoje turėjusią Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istoriją, tiesiogiai palietusią Dubingius – juk būtent čia, Radvilų tėvonijoje, keturis mėnesius gyveno mūsų karalienė, iš čia rašyti jos išlikę laiškai Žygimantui.

Renginiai

Būta įvairiausio žanro renginių – vyko literatūriniai skaitymai, teatralizuoti pasirodymai, parodos, istorikų diskusija ir kt., – įtraukę labai platų ratą dalyvių, nuo bendruomenės narių iki žinomų profesionalų: menininkė Julija Janus, juvelyrė Kristina Dulevičiūtė, istorijos mokslų daktarė Jolanta Karpavičienė, aktoriai Jūratė Vilūnaitė, Rimantas Bagdzevičius, poetė Indrė Valantinaitė, „Teatriuko“ aktoriai Dalia Mikoliūnaitė ir Žilvinas Ramanauskas, muzikos atlikėjai Nerijus Masevičius ir Saulius S. Lipčius, žurnalistas, LRT radijo diktorius Juozas Šalkauskas. Be abejo, šalia festivalio renginių ištisus metus vyko ir kiti, tradiciniai bei naujas tradicijas kuriantys, susibūrimai: paminėtos valstybinės šventės, tarptautinė Žemės diena, švęstos Jurginės, Giminių diena, Kaimynų dienos piknikas, Mezgimo viešumoje diena, Vilties ir gedulo dienos paminėjimas, surengta Vandos Einorytės-Kučinskienės nėrinių paroda „Sunerta meilė“, skirta Motinos dienai paminėti, įvyko susitikimas su rašytoju Robertu Petrausku „Lietuva, Ukraina ir Rusija, išplauta istorija…“ ir kt. Na, ir, žinoma, jau minėtas VII Dubingių muzikos festivalis, kaip ir ankstesniais, taip ir 2023-aisiais akivaizdžiai nenuvylęs savo ištikimų klausytojų, savo prielankumą klasikinei muzikai parodžiusių neišpasakytai gausiu dalyvavimu – sulaukta tokio antplūdžio fanų, kad festivalio rengėjai kuo toliau tuo rimčiau turi laužyti galvą, kaip čia praplėtus bažnyčios ar net šventoriaus erdves, kurios koncertų metu staiga tampa regimai ankštos… Taigi visa, kas įvykę, gerokai ir solidžiai prisidėjo prie vieno ilgalaikių miestelio bendruomenės tikslų – siekti, kad Dubingiai vis labiau taptų žinomi kaip inovatyvus kūrybinis miestelis, žadinantis istorinę ir kuriantis naująją tapatybę bei naujas kultūrines tradicijas.

Išsamesnė renginių informacija

2023-06-03 Dubingių piliavietėje, Radvilų rūmų fragmentų ekspozicijoje, vyko poetinė muzikinė vaizdo miniatiūra BARBOROS RADVILAITĖS LAIŠKAI. Skaitovai – aktoriai Jūratė Vilūnaitė, Rimantas Bagdzevičius ir Lenkijos instituto Vilniuje atstovė Aldona Polonska. Moderatorė – istorikė Vaida Navickaitė-Šakėnienė.
2023-06-10 Daiktų su istorija galerijoje „Trys trimitai“ buvo atidaryta juvelyrės Kristinos Dulevičiūtės paroda PASVEIKINTI KARALIENĘ. Eksponuojama kolekcija buvo specialiai sukurta ir dedikuota Barboros Radvilaitės 500-osioms gimimo metinėms. Parodos atidaryme dalyvavo autorė, eiles skaitė poetė Indrė Valantinaitė, renginį organizavo galerijos savininkė Virginija Dunauskienė, jo vyksmą jaukiai palydėjo „sodybietė“ Eglė Ulienė, o juvelyrikos dirbinių ekspozicija lankytojams pageidaujant veikė iki pat festivalio pabaigos, spalio 1 d.
2023-07-01 įvyko menininkės Julijos Janus parodos SLAPTA MEILĖ atidarymas. Šia proga atvykusi žinoma menininkė pristatė savo kūrinius – Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto stilizuotų kostiumų bei istorinių dovanų kolekciją. Šiltą atmosferą padėjo kurti įvykio moderatorė dr. Aurelija Rusteikienė, dubingiškiai ir miestelio svečiai ekspozicija galėjo džiaugtis iki rugsėjo 3 d.
2023-07-06 renginys KARŪNOS DIENA DUBINGIUOSE buvo išskirtinis ne tik dėl savitos idėjos, bet ir dėl ypač gausios bendruomenės įtraukos. BARBOROS RADVILAITĖS TRAKTO ATIDARYMAS Dubingių piliavietėje buvo pažymėtas įspūdinga teatralizuota bendruomenės eisena, kurios metu pasirinktose 8 skaitymo stotelėse buvo skaitomi Barboros laiškai Žygimantui, 1547-1548 metais parašyti Dubingių pilyje, skambėjo „Alsūnės“ atliekamos sutartinės ir folkloro grupės „Kūjeliai“ muzika.
2023-07-15 Dubingių piliavietėje vyko didžiulis, 6 valandas trukęs „suneštinis“ renginys MEILĖS SALA DUBINGIUOSE, kurio metu vyko teatralizuoti muzikiniai literatūros skaitymai, renesanso šokių ir kostiumų demonstracijos, buvo dainuojami meilės duetai, koncertavo moterų ansambliai, Dubingių bendruomenės dainų kūrėjai ir atlikėjai. Dalyviai: Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjunga, Valdovų rūmų muziejus, šia proga surengęs kūrybines – edukacines dirbtuves LAISVĖS AITVARAI, MB „Susitikime veikti“, suorganizavusi Radvilų vaišių degustaciją. Renginį vedė LRT diktorius Juozas Šalkauskas.
2023-08-05 po Dubingių dangumi ilgai lauktas sugrįžo dubingiškių mėgėjų kadais sukurtas SPEKTAKLIS pagal Balio Sruogos dramą „Barbora Radvilaitė“ II dalį (rež. Rūta Dirmienė). Tiesa, šiuokart pajėgos buvo jungtinės: vaidino 6 bendruomenės nariai mėgėjai ir 2 aktoriai profesionalai. Renginį organizavo, režisavo ir scenografiją kūrė VšĮ „Teatriukas“. To nepakako – antroje renginio dalyje vyko Juozo Grušo dramos „Barbora Radvilaitė“ ekranizacijos I d. peržiūra (rež. V. Bačiulis, LRT, 1982).
2023-08-12 prie ekranizacijos buvo grįžta – žiūrėta II Juozo Grušo dramos „Barbora Radvilaitė“ dalis. Asvejos regioninio parko Lankytojų centre vykusį renginį pristatė projekto atstovė komunikacijai Virginija Dunauskienė.
2023-08-19 į Dubingius diskusijai KODĖL DUBINGIAI? BARBOROS RADVILAITĖS MITO INTRIGA atvyko istorikai doc. dr. Jolanta Karpavičienė ir Ignas Račickas. Šis renginys ženklino ir festivalio pabaigą, taigi diskusiją ir visą renginių ciklą, kaip ir dera, palydėjo dubingiškių taip mylima muzika: atlikėjai Nerijus Masevičius ir Saulius S. Lipčius susirinkusiems padovanojo programą „Renesanso ir baroko epochų muzika“.

Nuotraukų galerija

Akimirkos iš VII Dubingių muzikos festivalio koncertų.