Menantys istoriją ir laiką. Dubingių apylinkėje didelių, pasakojimais ir legendomis apipintų akmenų yra keletas.
Pivoriūnų akmuo
Ieškokite jo Miežonių miške, Pivoriūnų kaime.
Vietinių jis vadinamas Čigonės akmeniu. Tiesą sakant, ne toks jis ir didelis – maždaug 3,5 m ilgio ir 1 m pločio. Bet istorijų mena įvairių. Esą kartą nutikę taip, kad čigonė čia pametusi kūdikį, o gal net ir čigonų taboras kadais netoliese stovėjęs.
Ciūniškių kaimo senolis Juozas Miknevičius apie šį akmenį turi savų prisiminimų:
Kiek aš atsimenu, tas akmuo vadindavosi „Čigonų stalas“. Matai, kas čia yra. Kadais čigonai prošal pravažiuodavo ir ten pietaudavo. Valgydavo ant šito akmenio. Labai didelis tas akmuo. Dabar į žemę giliai įsmigęs. Žurnalistams kartą jį parodžiau, tai sakė, kad aš į istoriją įėjau, nes parodžiau jiems tą akmenį.
Jurkiškio akmuo
Keliaujant Jurkiškių upelio pažintiniu taku būtinai užkliūsite už valstybės saugomo Jurkiškio akmens. Neužkliūti neįmanoma, nes kai kas riedulį net vadina „Puntuko vaiku“ – toks jis didelis. Galiūnas glūdi pačioje upeliuko vagoje, vietoje, pro kurią ir veda pažintinis takas. Akmenį čia atrideno ledynas. Žinoma, kad net iš pačios Suomijos.
Meškos stalas
O pačiame Ciūniškių kaime stūkso šiek tiek didesnis akmuo. Vadinamas Ciūniškių akmeniu, o vietiniai jį dar žinos kaip Meškos stalą. Akmuo 3 x 3,3 m dydžio.
Kreiviškių akmuo
Tik jau nelankykite jo vakarais! Ne veltui juk vietinių vadinamas Velnio akmeniu. Tiesa, nuo Dubingių jis šiek tiek nutolęs, stūkso Kreiviškių kaime netoli Bijutiškio, bet smalsuoliams ranka pasiekiamas. Įtikinamą pasakojimą ir išsamią informaciją apie šį geologinį gamtos paveldo objektą rasite čia:
Akmuo Žalktynės k.
O Želiškiuose (Žalktynės k.), netoli Liminėlio ežero, yra dar vienas didelis 4 x 3,5 m akmuo. Šis vardo neturi arba jis neatmenamas, tačiau apipintas legendomis: esą prieš pat Velykas ant jo susirinkdavusios šokti keisčiausios būtybės, sunku buvę suprasti, vyrai tai ar moterys. Tik niekas nesupranta, kaip kažkam pavyko jas pamatyti, mat šokėjai nė iš tolo nieko neprisileisdavę – vos tik kas artyn, tuojau sulįsdavę po akmeniu.